11.9.2018

Peruskoulun rahoitukselle ja kehittämiselle tarvitaan kansallinen ohjelma

OECD:n selvityksen mukaan Suomi on edelleen miljardi euroa jäljessä muita Pohjoismaita perusopetuksen rahoituksessa. Suuremmalla peruskoulutuksen rahoituksella turvattaisiin SOOLin mukaan pedagogisesti laadukas opetus, riittävän pienet ryhmäkoot sekä tuki, joka vastaisi oppilaiden tarpeisiin.

KANNANOTTO

Taloudellisen yhteistyön ja kehityksen järjestö OECD julkaisi tiistaina 11. syyskuuta vuosittaisen koulutusjärjestelmiä vertailevan indikaattorijulkaisunsa Education at a Glance 2018. OECD:n selvityksen mukaan Suomi on edelleen miljardi euroa jäljessä muita Pohjoismaita perusopetuksen rahoituksessa. Suomi pärjää vertailussa, mikäli Suomen perusopetuksen rahoituksen osuutta BKT:sta verrataan OECD:n keskiarvoon, mutta SOOLin mielestä vertailu tulee tehdä suhteessa Pohjoismaihin, joissa koulutusjärjestelmä ja yhteiskuntajärjestys ovat Suomen kaltaisia.

Suomen perusopetuksen tulee olla maailman parasta, eikä se tapahdu ilman kunnianhimoista rahoitusta. SOOLin mielestä Suomi tarvitsee ylistyssanojen lisäksi yli hallituskausien jatkuvan kansallisen ohjelman peruskoulun rahoitukselle ja kehittämiselle. Lisäksi SOOL vaatii, että kunnissa koulutuksen, eli myös peruskoulun tulee olla prioriteetti kunnan taloutta suunnitellessa.

Suuremmalla peruskoulutuksen rahoituksella turvattaisiin pedagogisesti laadukas opetus, riittävän pienet ryhmäkoot sekä tuki, joka vastaisi oppilaiden tarpeisiin. Investointi perusopetukseen maksaa takaisin moninkertaisesti niin paikallisella kuin kansallisella tasolla.

– Koulutuksen rahoituksessa tulee tehdä Suomessa nyt täyskäännös tai puheet maailman parhaasta koulutusjärjestelmästä voidaan unohtaa, vaatii SOOLin hallituksen puheenjohtaja Aleksi Vehmassalo.


Lisää aiheesta

17.3.2025

Rahoituksen pitää turvata tulevaisuutta, ei tilastoja

Opettajankoulutusta tarjoavat korkeakoulut leikkaavat jatkuvasti opetushenkilöstöstä sekä opetustiloista. Se voi pahimmillaan johtaa ammatilliseen osaamattomuuteen. Opettajankoulutuksen täytyy tuottaa osaavia, motivoituneita ja työelämässä kestäviä ammattilaisia, ei vain tutkintoja tilastojen täytteeksi.

17.2.2025

Kesälukiokokemus koukuttaa opettajia

Kesälukioseura yhteistyökumppaneineen järjestää vuosittain noin 20 kesälukiota eri puolilla Suomea, etänä ja myös ulkomailla. Kesälukioista löytyy mielenkiintoisia, mukaansatempaavia ja jopa maailmankuvaa avartavia työ- ja harjoittelumahdollisuuksia myös eri opetusalojen opiskelijoille.

17.2.2025

Kännykkälaki yhteisenä työvälineenä

Aikaa ja energiaa kohdistuu kohtuuttomissa määrin digilaitteiden ja niiden käytön vahtaamiseen. Nuoret itsekin ahdistuvat koukuttavasta somesta ja rappeutuvasta keskittymiskyvystä.

13.2.2025

SOOLin kunta- ja aluevaalitavoitteet: "Laadukas opetus – hyvinvoiva tulevaisuus"

SOOLin kunta- ja aluevaalitavoitteissa nousee esille neljä kärkiteemaa: opettajien hyvinvointi, opetustoimen resurssit, oppilaiden osallisuus ja yhdenvertaisuus sekä kouluyhteisön hyvinvointi. Etenkin kuntavaalit ovat tulevan työelämän kannalta opeopiskelijoille merkittävä paikka vaikuttaa.

10.2.2025

Turvallinen opiskelijayhteisö on meidän kaikkien vastuulla

SOOL ja sen jäsenyhdistykset opettajankoulutuspaikkakunnilla kehottavat kaikkia opiskeljayhteisön jäseniä käyttäytymään kunnioittavasti ja puuttumaan kiusaamiseen.

Jaa sivu somessa

Tweet